SIA “Rīgas ūdens” noslēdzis līgumus ar SIA “Vides investīciju fondu” par atjaunojamo energoresursu izmantošanu elektroenerģijas patēriņa samazināšanai divos objektos – kanalizācijas sūkņu stacijā Ilūkstes ielā 14 un ūdens spiediena paaugstināšanas stacijā Irlavas ielā 30. Projekti paredz saules enerģijas izmantošanu šo objektu darbības nodrošināšanai.
Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansētā konkursa ietvaros
Ar “Vides investīciju fondu” noslēgtie līgumi ir Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansētā konkursa “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām” ietvaros. Plānots realizēt divus projektus: “Atjaunojamo energoresursu izmantošana un elektroenerģijas patēriņa samazināšana spiediena paaugstināšanas ūdens sūkņu stacijas Irlavas ielā 30, Rīgā darbības nodrošināšanai” un “Atjaunojamo energoresursu izmantošana un elektroenerģijas patēriņa samazināšana kanalizācijas sūkņu stacijas Ilūkstes ielā 14, Rīgā darbības nodrošināšanai”. To ietvaros plānota atjaunojamo energoresursu izmantošana elektroenerģijas patēriņa samazināšanai, izmantojot saules enerģiju objektu darbības nodrošināšanai, kā arī ģeotermālo siltumsūkņu uzstādīšana. Projektus plānots īstenot divu gadu laikā.
Kanalizācijas sūkņu stacija Ilūkstes ielā
Kanalizācijas sūkņu stacija Ilūkstes ielā 14 nodota ekspluatācijā 1983. gadā, 2017. gadā tajā veikta rekonstrukcija. Notekūdeņu sūkņu darbībai, ēkas apsildei, karstā ūdens sagatavošanai, apgaismojumam un ventilācijai tiek izmantota elektroenerģija, un projekta mērķis ir uzstādīt kanalizācijas sūkņu stacijā atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un ģeotermālo siltumsūkni, aizstājot esošo apkures sistēmas risinājumu un ražojot elektroenerģiju uz vietas ar saules fotoelementiem, tādējādi samazinot arī CO2 emisijas. Plānots īstenot šādas aktivitātes:
saules elektrostaciju uzstādīšana uz ēkas jumta un iegūtās enerģijas izmantošana pašpatēriņam;
saražoto elektroenerģiju akumulējošas iekārtas uzstādīšana;
ģeotermālā siltumsūkņa uzstādīšana, aizstājot esošo elektrisko ūdenssildāmo katlu un elektriskos konvektorus.
Projekta īstenošanas rezultātā plānotais elektroenerģijas ietaupījums - 57,35 MWh gadā, bet oglekļa dioksīda emisijas samazinājums pēc projekta īstenošanas beigu termiņa plānots vismaz 6 251,15 kg CO2 gadā.
Projekta kopējās izmaksas ir 133 427 eiro, no kuriem “Emisijas kvotu izsolīšanas instrumentu projektu” programmas līdzekļi būs līdz 70% jeb nepārsniegs 74 753 eiro no kopējām projekta izmaksām.
Spiediena paaugstināšanas ūdens sūkņu stacija Irlavas ielā
Savukārt spiediena paaugstināšanas ūdens sūkņu stacija Irlavas ielā 30 ekspluatācijā nodota 1985. gadā, un tajā rekonstrukcija nav veikta. Elektroenerģija ēkā tiek izmantota sūkņu darbības nodrošināšanai, tās apsildei, karstā ūdens sagatavošanai un apgaismojumam. Projekta mērķis ir uzstādīt sūkņu stacijā atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un ģeotermālo siltumsūkni, aizstājot esošo elektroenerģiju patērējošo apkures sistēmas risinājumu un pilnībā to nodrošināt ar atjaunojamajiem energoresursiem. Plānots īstenot šādas aktivitātes:
saules elektrostaciju uzstādīšana pie sūkņu stacijas un iegūtās enerģijas izmantošana pašpatēriņam;
ģeotermālā siltumsūkņa uzstādīšana, aizstājot esošo elektrisko ūdenssildāmo katlu un elektriskos konvektorus.
Projekta īstenošanas rezultātā plānotais elektroenerģijas ietaupījums - 132 MWh gadā, bet oglekļa dioksīda emisijas samazinājums pēc projekta īstenošanas beigu termiņa plānots vismaz 14 461,24 kgCO2 gadā. Projekta kopējās izmaksas ir 131 273 eiro, no kuriem “Emisijas kvotu izsolīšanas instrumentu projektu” programmas līdzekļi būs līdz 70% jeb nepārsniegs 73 489 eiro no kopējā projekta apjoma.
Konteksts
Viena no Rīgas valstspilsētas noteiktajām prioritātēm ir laba vides kvalitāte un noturīga pilsētas ekosistēma klimata pārmaiņu mazināšanai. Prioritātes izpildei izvirzīts mērķis: radīt tādu vides kvalitāti, kas labvēlīgi ietekmē iedzīvotāju veselību, labsajūtu un vēlmi būt fiziski, sociāli un ekonomiski aktīviem. Šī mērķa sasniegšanai nepieciešams veidot un uzturēt patīkamu, daudzveidīgu un klimata pārmaiņām pielāgotu vidi, kurā dabā balstīti risinājumi sekmē vides kvalitāti, pielāgošanos klimata pārmaiņām un klimata pārmaiņu mazināšanas sekmēšanu.