24 / 01 / 2023

“Demola Latvia” ietvaros studenti rada vērtīgas idejas dūņu efektīvākai apsaimniekošanai

Noslēgusies “Demola Latvia” rudens sezona, kuras ietvaros studenti no dažādām valstīm dizaina domāšanas metodēs balstītā pieejā strādāja pie dzeramā ūdens sagatavošanā radušos dūņu atūdeņošanas procesa pilnveides, kā arī dūņu izmantošanas alternatīvajiem risinājumiem. Rezultāti pārsniedza gaidīto un nolemts iesniegt pieteikumu izpētes darba turpināšanai.

“Demola Latvia” projekta sezonas noslēguma pasākums risinājās RTU Zinātnes un inovācijas centrā, kur astoņas studentu grupas prezentēja trīs mēnešu laikā paveikto. Divas komandas par sava izpētes darba tēmām bija izvēlējušās Ūdens sagatavošanas stacijā “Daugava” dzeramā ūdens sagatavošanā radušos dūņu apstrādes pilnveidi. Ar šī darba rezultātiem tika iepazīstināta arī SIA “Rīgas ūdens” valde un Ūdens sagatavošanas un padeves dienesta vadība.

Pirmā studentu grupa bija strādājusi pie dūņu atūdeņošanas jeb dehidratizācijas procesā radušos dūņu sausā atlikuma procentuālu palielināšanu, tas ir, ūdens daudzuma izvedamajās dūņās samazināšanu. Izmantojot ķīmiskus savienojumus, studentiem bija izdevies aptuveni uz pusi samazināt ūdens daudzumu dūņās, kas savukārt nozīmē to, ka par šādu pat daudzumu samazinātos atkritumu poligonā noglabājamo dūņu apjoms. Savukārt otra studentu komanda bija pētījusi dūņu izmantošanas alternatīvos risinājumus, piedāvājot izmantot tās kā vērtīgu resursu videi ilgtspējīgāku būvmateriālu (piemēram, aizvietot ar tām cementu betona maisījumā, izmantot trotuāru segumā u.tml.) ražošanā. Arī šis studentu risinājums tika atzīts par perspektīvu turpmākajai izpētei, turklāt tika pieļauts, ka abu komandu darbu varētu apvienot.

Demola Latvia_1

Ūdens sagatavošanas un padeves dienesta vadītājs Ivars Gaters: “Šie ir interesanti eksperimenti ar interesantiem rezultātiem, kuru izpēti vajadzētu turpināt, precīzāku datu iegūšanai. Ja šie risinājumi sevi attaisnotu, tas ļautu samazināt izmaksas dūņu transportēšanai uz atkritumu poligonu un to kompostēšanai, kā arī mazinātu negatīvo ietekmi uz vidi un arī slodzi uz atkritumu poligonu. Pierādījās, ka jaunu un darba rutīnā vēl neieslīgušu cilvēku piesaiste šādu problēmsituāciju risināšanai var vainagoties ar pavisam citu skatu un redzējumu. Ikdienas darbos bieži vien galvenais uzsvars tiek likts uz ūdens sagatavošanas un padeves procesa nepārtrauktības un dzeramā ūdens kvalitātes nodrošināšanu, bet studentiem, kuri šos procesus pagaidām vēl nepārzina, ir vieglāk uz problēmu paskatīties no malas, ar svaigu skatienu.” Ņemot vērā speciālistu vērtējumu, nolemts akceptēt studentu vēlmi pabeigt iesāktos pētījumus, iesniedzot pieteikumu “Demola Latvia” pavasara sezonai.

Sadarbības platforma “Demola Latvia” palīdz izstrādāt un ieviest novatoriskus risinājumus reāliem biznesa izaicinājumiem, apvienojot kompetences no dažādām jomām un strādājot ciešā sadarbībā ar Latvijas uzņēmumiem. Apvienojot dažādu augstskolu studentus, akadēmisko un zinātnisko personālu un nozaru uzņēmumus, tiek izstrādāti inovatīvi risinājumu koncepti uzņēmumu definētiem problēmjautājumiem. To risināšanai tiek izveidotas starptautiskas studentu komandas, kurās iesaistīti dažādu jomu jaunie speciālisti, lai jau studiju laikā attīstītu spēju sadarboties ar industrijas pārstāvjiem. Pēc projekta noslēguma “Demola” sniedz palīdzību problēmsituāciju virziena un satura izstrādē. Līdz šim šajā projektā iesaistījušies jau vairāk nekā 100 uzņēmumu, tagad arī SIA “Rīgas ūdens”.

Demola Latvia_2

Foto: “Demola Latvia” projekta sezonas noslēguma pasākums risinājās RTU Zinātnes un inovācijas centrā, kur ar atklāšanas uzrunu uzstājās RTU zinātņu prorektors, SIA "Rīgas ūdens" padomes loceklis Tālis Juhna.

Dalies: