22 / 04 / 2022

Rīgā atklāti seši jauni brīvkrāni

Iesākoties siltākam un vasarīgākam laikam, galvaspilsētas parkos atklāti seši Rīgas pašvaldības izveidoti dzeramā ūdens krāni, no kuriem rīdzinieki un pilsētas viesi var veldzēties ar tīru dzeramo ūdeni.

Piemēroti gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem

Jaunie dzeramā ūdens krāni jeb brīvkrāni pieejami Vērmanes dārzā pie bērnu rotaļu laukuma, Ziedoņdārzā, Esplanādē aiz Latvijas Mākslas muzeja ēkas, Mežaparkā pie zoodārza ieejas, Dzegužkalna parkā un Krišjāņa Barona ielas bērnu sporta laukumā. Brīvkrānu uzstādīšanu veica Rīgas dome sadarbībā ar SIA “Rīgas ūdens”.

Piedaloties Rīgas domes pārstāvjiem, 22. aprīlī tika svinīgi atklāts dzeramā ūdens krāns Vērmanes dārzā. Pasākuma laikā tā dalībnieki pārbaudīja visas jaunā brīvkrāna piedāvātās iespējas – padzerties pašam, piepildīt līdzpaņemto pudeli un ar speciālas iekārtas palīdzību padzirdīt četrkājaino draugu, kura lomā iejutās Rīgas mēra biroja vadītājas Evijas Celmas Bostonas terjers Hloja. Jaunie brīvkrāni veidoti tādā augstumā, lai tie būtu pieejami arī cilvēkiem ratiņkrēslos.

Veselīgs, garšīgs un tīrs ūdens

Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis norādīja, ka šie brīvkrāni ļauj parādīt arī to, ka dzert ūdeni no krāna ir droši, kas pirms kādiem desmit gadiem varbūt tā nebija, bet šobrīd Rīgas lepnums ir “veselīgs, garšīgs un tīrs ūdens.”

“Apritējuši tieši desmit gadi, kopš manis veidotā iniciatīvas grupa “Ū Vitamīns” nāca klajā ar pavisam vienkāršu aicinājumu: ūdens par brīvu! Ūdens ir mūsu pamattiesības, un Rīgas pašvaldība ir ieguldījusi milzīgus līdzekļus, lai pilsētas ūdens būtu dzerams uzreiz no krāna. Jo vairāk cilvēki lietos krāna ūdeni, jo vairāk kafejnīcu to pasniegs bez maksas – daudzās ēdināšanas vietās tas jau kļuvis par standartu. Un pieejamajam dzeramajam ūdenim par brīvu jābūt arī publiskajā ārtelpā - parkos un citviet pilsētā. Aicinu nepirkt piesārņojumu radošās PET pudeles, bet uzpildīt savu pudeli pie kāda no jaunajiem Rīgas brīvkrāniem! Tā mēs ietaupīsim līdzekļus, samazināsim piesārņojumu un kopīgi radīsim lielu ieguvumu visai sabiedrībai,” uzsvēra Rīgas mērs.

Palīdz samazināt atkritumu daudzumu

Piekļuve dzeramajam ūdenim ir svarīga arī tāpēc, ka palīdz samazināt radīto atkritumu daudzumu, kā arī atvieglo pilsētas iedzīvotāju un viesu ikdienu. SIA “Rīgas ūdens” valdes loceklis Normunds Zvaunis izteica gandarījumu, ka tiek veicināta pilsētas ūdensvadā pieejamā dzeramā ūdens lietošana, turklāt šādi tiek samazināts arī plastmasas daudzums atkritumos – iedzīvotāji tiek stimulēti nevis iegādāties fasētu ūdeni, bet izmantot krāna ūdeni. “Katra pudele, kas šeit [brīvkrānā] tiek uzpildīta, ir mīnus viena PET pudele,” norādīja arī Mārtiņš Staķis.

Savukārt Rīgas domes deputāte Mairita Lūse, lai arī izteica atzinību par Latvijā ieviesto depozīta sistēmu, norādīja, ka “pats labākais atkritums ir tas, kuru mēs nemaz neradām.” Viņa bija arī izpētījusi, ka no savāktajām un pārstrādātajām PET pudelēm tikai 17% atgriežas otrreizējā apritē, tātad atlikušais plastmasas daudzums vienalga rada apgrūtinājumu videi. “Lai vairākkārt lietojamas ūdens pudeles kļūtu par normu, iedzīvotājiem ir jānodrošina ērtas iespējas tās uzpildīt. Piekļuve ūdenim pilsētvidē ir ne tikai vides un labsajūtas, bet arī veselības jautājums. Klimata pārmaiņas sola aizvien biežākus un stiprākus karstuma viļņus, kuru laikā dzeramais ūdens būs īpaši nepieciešams,” piebilda Mairita Lūse.

Mūsdienīgi brīvkrāni mūsdienīgā pilsētā

“Brīvkrāni ir būtiska mūsdienīgas pilsētas infrastruktūras sastāvdaļa – tie kļūst aizvien populārāki un nepieciešamāki daudzviet Eiropā, un Rīga nav izņēmums. Piekļuve tīram dzeramajam ūdenim ir arī viena no cilvēka pamattiesībām, kā to noteikusi ANO. Papildinot galvaspilsētu ar sešiem jauniem brīvkrāniem, Mājokļu un vides departaments nodrošina plašākas iespējas iedzīvotājiem un pilsētas viesiem remdēt slāpes karstajās dienās. Jaunie brīvkrāni piedāvā iespējas ne tikai padzerties - tajos var arī uzpildīt līdzpaņemtās pudeles un padzirdināt savu četrkājaino draugu, tādējādi tie darbojas kā “trīs vienā”,” norādīja domes Mājokļu un vides departamenta vadītājs Edijs Pelšs.

Pašlaik turpina darboties arī brīvkrāns pie Rolanda statujas Rātslaukumā, četri SIA “Rīgas ūdens” brīvkrāni (Jūrmalas gatvē 133, pie Voleru ielas 65, pie Mazās Vējzaķsalas 17 un Kundziņsalas 9. šķērslīnijā 6), kā arī brīvas dzeramā ūdens pieejas citviet Rīgā.

Vērmanes brīvkrāns

Foto: Mārtiņš Zilgalvis / F64 Photo agency

 

Dalies: