Lai gan Rīgas pilsētas ūdensvadam ir jau vairāk nekā 400 gadus sena vēsture – par tā dzimšanas laiku tiek uzskatīts 1620. gads, SIA “Rīgas ūdens” pastāv krietni īsāku laika posmu. Pagājušajā gadsimtā par pilsētas ūdenssaimniecību rūpējās Rīgas pilsētas TDP izpildkomitejas Ūdensvada un kanalizācijas saimniecības pārvalde, vēlāk – Rīgas pilsētas pašvaldības uzņēmums “Ūdensapgāde un kanalizācija”, un tikai 90. gados dzima SIA “Rīgas ūdens”.
SIA “Rīgas ūdens” ir Rīgas valstspilsētas pašvaldībai pilnībā piederoša kapitālsabiedrība. Uzņēmums dibināts 1991. gada 24. septembrī. 2003. gada 16. decembrī Rīgas dome pieņēma lēmumu „Par Rīgas pilsētas pašvaldības uzņēmuma „Rīgas ūdens” reorganizāciju par sabiedrību ar ierobežotu atbildību „Rīgas ūdens””, nosakot, ka SIA „Rīgas ūdens” ir pašvaldības uzņēmuma „Rīgas ūdens” saistību un tiesību pārņēmējs. Sabiedrība oficiāli nodibināta un ierakstīta Komercreģistrā 2004. gada 12. janvārī.
Video
2024. gads
Atklāta Baltijā lielākā kanalizācijas sūkņu stacija Daugavgrīvas ielā 101. Tā ir 8,7 metrus augsta monolītā dzelzsbetona ēka, bet objekta pazemes daļas dziļums ir 10,8 metri. Vecā sūkņu stacija šajā vietā bija darbojusies vairāk nekā 30 gadus, un tā bija savu laiku nokalpojusi tehniski un arī morāli - pēc jaunās stacijas darbības uzsākšanas tā tika nojaukta. Plānots, ka jaunā stacija pārsūknēs pusi no visiem Rīgas notekūdeņiem.
2016. gads
Pabeigts projekts "Ūdenssaimniecības attīstība Rīgā, 4. kārta”, kas tika realizēts no 2011. - 2015. gadam ar būtisku Eiropas Savienības Kohēzijas fonda atbalstu. Pateicoties šī projekta realizācijai, tiek rekonstruēti un jaunizbūvēti ūdensvada un kanalizācijas tīkli Mārupē (Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā), Katlakalnā un Bolderājā, kur iedzīvotājiem rodas iespēja pieslēgties centralizētiem ūdensapgādes un kanalizācijas tīkliem. Izbūvēta arī atdzelžošanas stacija Baltezerā, nodrošinot ūdens kvalitātes atbilstību Eiropas Savienības direktīvas 98/83/EK prasībām.
2009. gads
Pabeigts projekts “Ūdenssaimniecības attīstība Rīgā, 3. kārta”. Pateicoties tā realizācijai, tiek rekonstruēti un jaunizbūvēti ūdensvada un kanalizācijas tīkli Šampēterī, Dārzciemā, Zolitūdē un Pleskodālē, kur iedzīvotājiem rodas iespēja pieslēgties centralizētajiem ūdensapgādes un kanalizācijas tīkliem.
1998. gads
Uzsākts darbs pie Baltezera ūdensgūtņu atjaunošanas. Projekta mērķis – nodrošināt savu laiku nokalpojušo iekārtu nomaiņu ar jaunām, laikmeta prasībām atbilstošām iekārtām. Rekonstrukcijas rezultātā komplekss “Baltezers” ieguva jaunu sūkņu staciju, darba rezervuāru ar 2000 kubikmetru lielu tilpumu, jaunu hlorētavas ēku, jaunu transformatora apakšstaciju, kā arī visas nepieciešamās ārējās komunikācijas. Notika arī filtraku atjaunošana, kā arī kopēja vadības un kontroles sistēmas izveide. Jaunajā gadsimtā Rīga iegāja ar modernizētu un pilnībā atjaunotu ūdens apgādes sistēmu Baltezerā.
1950. gads
20. gadsimta pirmajā pusē Baltezera sūkņu stacijā darbojās tikai virzuļsūkņi ar tvaika piedziņu, bet 1950. gadā stacija tika rekonstruēta, darbu uzsākot jauniem centrbēdzes sūkņiem ar elektropiedziņu. Notika arī citu iekārtu pielāgošana jaunākajām tehnoloģiskajām prasībām, bet 1953. gadā sūkņu stacijas "Baltezers" rajonā ekspluatācijai tika nodota mākslīgās gruntsūdens papildināšanas iekārta. 60. gados tika izbūvētas arī vairākas sūkņu stacijas - Baltezers I, Remberģi, Gauja-eksperimentālā, Jugla, Katlakalns un Bolderāja, bet 70. gados sāka darboties Baltezers II un Gauja I.
1935. gads
20. gadsimta pirmajā pusē strauji pieaugošais Rīgas iedzīvotāju skaits palielināja arī prasības pēc dzeramā ūdens, tāpēc Baltezerā nācās darbināt papildu sūknēšanas iekārtas - tika izbūvēta sūkņu stacija “Zaķumuiža”, un, pateicoties tai, tika palielināts Rīgai piegādājamā pazemes ūdens apjoms. Uz jaunā Daugavas tilta tika izbūvēts 705 m garš dzelzs cauruļvads, tajā pat laikā uzceļot arī pārsūknēšanas staciju Mūkusalas ielā, kas ievadīja jaunu ūdensapgādes sistēmas attīstības posmu Pārdaugavā. Paralēli turpinājās ūdensvada tīkla tehniskā stāvokļa uzlabošana un jaunu trašu būvniecība.
1917. gads
Pirmais pasaules karš pārtrauca Rīgas ūdensvada attīstību. 1917. gadā tika saspridzināti abi dzelzs tilti un iznīcināta ūdens maģistrāle. Lai pārdaugaviešus kaut daļēji centralizēti apgādātu ar ūdeni, kreisais krasts tika pieslēgts Bauskas ielā esošās ādas fabrikas (vēlākais kombināts "Blāzma") artēziskajai akai. Tika izveidota pagaidu ūdens maģistrāle, kas tika iznīcināts 1919. gadā, kad Rīgai uzbruka vācu karaspēks. Dažu mēnešu laikā tika izbūvēts jauns pagaidu vads, kas atradās uz koka konstrukcijām, taču to 1920. gadā nopostīja ugunsgrēks. Sagrautais dzelzs tilts un arī ūdensvads uz Pārdaugavu pilnībā tika atjaunots tikai 1924. gadā, taču ūdens padeve pirmskara līmeni sasniedza tikai 1926. gadā.
1910. gads
Baltezera sūkņu stacija iesākumā ar ūdeni apgādāja pilsētas teritorijas centrālo daļu Daugavas labajā krastā, bet 1905. – 1906. gadā ūdens maģistrāle tika pagarināta, un ūdensapgāde tika nodrošināta arī Sarkandaugavā un Pārdaugavā. Ūdensvads pāri Daugavai tika ierīkots uz Dzelzceļa tilta, taču gadījumos, kad kuģiem vajadzēja pārvietoties augšup pa upi, tilta posmu vajadzēja pacelt un šādos brīžos ūdens padeve Pārdaugavā tika pārtraukta. Šī iemesla dēļ ūdens rezerves uzkrāšanas nolūkos tika nolemts būvēt jaunu ūdenstorni Āgenskalnā – Alīses ielā. 1909. gadā projektu 37 metrus augsta ūdenstorņa būvei ar 2000 m3 ietilpīgu tvertni izstrādāja un tā būvdarbus vadīja vācu izcelsmes arhitekts Vilhelms Bokslafs. Būvdarbi tika pabeigti 1910. gadā, torni ekspluatācijā nodeva 1911. gada martā. 1937. gadā, kad tornis vairs nespēja veikt savas funkcijas, to paaugstināja: zem torņa mūrī izkala speciālas iedobes, kurās ievietoja domkratus, ar kuru palīdzību cēla jumtu uz augšu, un celtnieki mūrēja sienu augstāku, torni paaugstinot par 7,5 metriem.
1904. gads
1904. gada 26. oktobrī (pēc vecā stila) tika pabeigta sūkņu stacijas “Baltezers" izbūve, uzsākot Rīgai piegādāt kvalitatīvu dzeramo gruntsūdeni. Bukultu muižas teritorijā tika izbūvēta gruntsūdens iegūšanas sistēma, pie Mazā Baltezera - sūkņu stacijas komplekss, spiedvads un cauruļvadi. Ūdens ņemšanas ietaisi sākotnēji veidoja 42 filtrakas, kas pievienotas diviem sifonvadiem, kuri novadīja ūdeni divās pie mašīnmājas esošajās krājakās. Spiedvada uz pilsētu garums bija vairāk nekā 13 kilometri, tas stiepās līdz pat tagadējās Aleksandra Čaka un Pērnavas ielu stūrim. 1905. gadā Daugavas ūdens piegādi pārtrauca Maskavas ielas sūkņu stacija, līdz ar to pilsēta turpmāk saņēma tikai gruntsūdeni. Lai to varētu piegādāt arī Daugavas kreisajā krastā dzīvojošajiem, pāri dzelzceļa tiltam 1906. gadā ierīkoja 750 m garu ūdens maģistrāli.
1883. gads
1883. gadā no Minhenes pieaicinātais hidroģeologs Ādolfs Tīms pēc pētījumu veikšanas ziņoja par plašiem pazemes ūdens avotiem Rīgas ūdensapgādei ziemeļaustrumos no Ķīšezera un Juglas ezera – Baltezera apkaimē. Pētījumi tika pabeigti 1890. gadā, kad tika secināts, ka pilsētai vajadzīgo ūdeni var iegūt 15 - 20 kilometru attālumā no Rīgas, toreizējās Bukultu muižas rajonā. Projekta realizāciju ievērojami aizkavēja sarunas ar Bukultu, Remberģu, Berģu un Zaķu muižu īpašniekiem par tiesību iegūšanu ūdens ņemšanas ietaišu ierīkošanai šo muižu teritorijās, tāpēc 19. gadsimta beigās ūdeni joprojām piegādāja sūkņu stacija Maskavas ielā, bet ūdens tika ņemts Daugavas augšpusē, tagadējā Ķengaraga apkaimē.
1876. gads
No 1874. - 1876. gadam notika nākamais Rīgas ūdensapgādes paplašināšanas posms. Pilsētas ūdensapgādes nodrošināšanai, papildus tika iebūvēti divi tvaika katli, divi horizontāles sūkņi un jauns spiedvads uz pilsētu, kas nodrošināja lielāku piegādājamo ūdens apjomu, uz vairākiem gadiem pilsētā likvidējot ūdens trūkumu. 1876. gadā blakus sūkņu stacijai pat izbūvēja 40 m augstu ūdenstorni, kura uzdevums bija izlīdzināt ūdens spiediena svārstības tīklā. Tiesa, problēmas joprojām sagādāja ūdens kvalitāte, turklāt centralizētā ūdensapgāde bija izveidota tikai Daugavas labajā krastā, tāpēc pilsētas vara ķērās pie padziļinātākas šo problēmu izpētes.
1863. gads
19. gadsimta vidū iedzīvotāju pieaugošā neapmierinātība ar piegādātā ūdens kvalitāti lika Rīgas rātei beidzot pievērsties jautājumam par jaunas ūdens piegādes sistēmas izbūvi. Tas rezultējās ar jaunas ūdensapgādes sistēmas izveidi, paplašinot arī ar ūdeni apgādājamo iedzīvotāju loku, un, kad 1863. gada maijā Maskavas ielā pie tagadējā Krīdenera dambja darbu uzsāka jauna sūkņu stacija, beidzās posms, kad ūdeni Rīgas pilsētai piegādāja pa koka caurulēm. Galvenais vads no jaunās sūkņu stacijas tika guldīts tagadējā Jersikas ielā un stiepās līdz Riepnieku un Gogoļa ielām, no kurām tālāk sazarojās vairākos savienojumos.
1791. gads
Ar ūdensapgādes meistara Johana Heinriha Arnolda Zengera palīdzību tika veikti nozīmīgi pirmatnējās ūdensskunstes iekārtu uzlabojumi. Jaunās ūdenstvertnes izmēri bija 30 pēdas garumā, 14 pēdas platumā un 9 pēdas dziļumā, bet tās tilpums jau pieauga līdz 850,5 mucām ūdens (~110 m3). Diemžēl, neraugoties uz aizvien biežākajiem saslimšanas gadījumiem pilsētā, ūdens attīrīšana joprojām netika veikta.
1679. gads
Paplašinot koka cauruļu tīklu, pa kurām Rīgas iedzīvotāji no Daugavas saņēma ūdeni, pie viena tika izbūvēti jauni zirgu staļļi, kuros ūdensskunstes darbināšanai tika turēti 20 zirgi, bet pēc diviem gadiem zirgu skaitu jau vajadzēja četrkāršot. Tolaik tika sākta arī pilsētas ugunsdzēšanas problēmu risināšana, speciāli šīm vajadzībām izgatavojot divus ugunsdzēsības sūkņus. Ūdensskunste, kas tika rekonstruēta rīdzinieku vajadzībām, darbojās nepārtrauktā režīmā un kalpoja rīdziniekiem aptuveni 200 gadus.
1620. gads
No 1617. - 1620. gadam no Strasbūras pieaicinātais pilsētas būvmeistars Hanss Jakobs Kristlers ierīkoja pirmo ūdensskunsti pie Smilšu grāvja, līdz ar to tieši 1620. gads uzskatāms par Rīgas ūdensvada dzimšanas gadu. Par šīs iekārtas izskatu un darbības principiem precīzu ziņu nav, taču vēsturnieki pieļauj, ka tas bijis ar vēja radītās enerģijas dzinēju darbināms sūknis. Šī iekārta Rīgas Rāti gan īsti neapmierināja, un arī pilsētas ūdensapgādes problēmas neatrisināja, tāpēc tika meklēti jauni risinājumi.
1582. gads
Polijas karalis Stefans Batorijs Rīgai piešķir privilēģiju ūdens pievadīšanai no Juglas upes. Patiesībā to 1560. gadā jau bija izdarījis ordeņa mestrs Gothards Ketlers, taču dažādu apstākļu dēļ ūdens pievada būvniecība tā arī nebija sākusies, un tikai 1582. gadā Rīgas rāte atkal pievērsusies šim jautājumam - šoreiz veiksmīgāk. 1582. gada 25. novembrī Polijas karalis Stefans Batorijs atjaunoja Ketlera piešķirto privilēģiju. No Juglas ezera ūdeni pa Piķurgu ievadīja Šmerļupītē. Nosprostojot tās tecējumu uz Ķīšezeru, izveidojās Šmerļa ezers, no kura pa speciāli izraktu kanālu, tā saukto Smilšu grāvi, ūdeni pievadīja pilsētai. Iepretim Smilšu bastionam tas ieplūda pilsētas aizsardzības vaļņu grāvī, bet iepretim tagadējam Bastejkalnam Esplanādes apkaimē tika uzceltas ūdensdzirnavas jeb Smilšu dzirnavas. Smilšu grāvis pastāvēja līdz pat 1812. gadam, kad, gaidot iespējamo Francijas karaspēka aplenkumu, Rīgas priekšpilsētas tika nodedzinātas un kanāls sagrauts.