04 / 02 / 2025

Rīgas enerģētikas aģentūra sadarbībā ar “Rīgas ūdeni” testēs notekūdeņu attīrīšanas pilnveidošanas iespējas

Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) sadarbībā ar SIA “Rīgas ūdens” un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) ekspertiem meklēs inovatīvus risinājumus specifisku ķīmisku vielu identificēšanai un likvidēšanai notekūdeņos.  

Pašlaik viena no satraucošākajām problēmām visā Eiropā ir perfluoralkilķīmisko savienojumu jeb PFAS nonākšana vidē, kas ir būtiska vides un cilvēku veselības drošības aktualitāte, jo šo vielu pakāpeniska uzkrāšanās cilvēkos, augos, gaisā un ūdeņos var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Šie savienojumi ir tā saucamās mūžīgās ķīmiskās vielas, kas ir ārkārtīgi noturīgas, taču arī plaši izmantotas pārtikas iepakojumos, kosmētiskajos un mazgāšanas līdzekļos, kā arī ugunsnoturīgos materiālos. Pašlaik nav precīzu datu, kas liecinātu par to noārdīšanos notekūdeņu attīrīšanas laikā. Kopā ar citiem organiskajiem mikropiesārņotājiem, piemēram, farmācijas atlikumiem, šo vielu novadīšanas pārvaldība ir viens no akūtākajiem vides izaicinājumiem arī Baltijas jūras reģionā. 

REA kopīgi ar “Rīgas ūdens” un RTU speciālistiem izstrādās risku analīzes rīku, kā arī monitoringa plānu pilsētām un pašvaldībām ar iedzīvotāju skaitu virs 10 000. Šis rīks būs noderīgs, lai saprastu, vai pašvaldībās esošie uzņēmumi var ietekmēt dzeramā ūdens kvalitāti, novadāmo notekūdeņu un līdz ar to apkārtējās vides kvalitāti. Gadījumos, kur notekūdeņu kvalitāte tiek ietekmēta, iedzīvotājiem ikdienā lietojot PFAS saturošus produktus, nepieciešams jau laicīgi meklēt attīrīšanas tehnoloģijas, kuras ļautu novērst tālāku šo vielu cirkulāciju dabā un nonākšanu cilvēku barības ķēdē. Projekta ietvaros šogad plānota pilotiekārtas piegāde, lai testētu šādu savienojumu klātbūtni Rīgas pilsētas notekūdeņos, veiktu šo savienojumu apstrādi un fiksētu iegūto rezultātu. Darbu izpilde plānota 2025. gada otrajā pusē.

REA starptautisko projektu koordinatore Māra Reča: “Sadarbojoties Baltijas jūras reģiona valstu partneriem, Rīgas enerģētikas aģentūra izstrādās pilsētām piemērotu risku analīzes rīku un metodoloģiju piesārņojuma monitoringam, kā arī testēs energoefektīvas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva”.”

Projekta EMPEREST ietvaros tiks sagatavotas divas mobilas pilotiekārtas mikropiesārņojuma attīrīšanai notekūdeņos. Mērķis - progresīvu attīrīšanas tehnoloģiju testēšana, lai rastu risinājumu organiskā mikropiesārņojuma, tostarp PFAS atdalīšanai notekūdeņu attīrīšanas procesā. Mobilās iekārtas ietvers sevī ozonēšanas, granulētas aktīvās ogles filtrēšanas un UV dezinfekcijas kombināciju, kurai ir paredzama augsta dažādu organisko mikropiesārņotāju attīrīšanas pakāpe, sasniedzot līdz 90% samazinājumu daudzās problemātisko vielu grupās. Projekta laikā mobilās pilotiekārtas ceļos pa sešām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām dažādās valstīs, lai apkopotu datus par attīrīšanas efektivitāti, nosakot efektīvāko tehnoloģiju un specifisko nosacījumu kombināciju, kas nepieciešama optimālai iekārtu darbībai un progresīvai notekūdeņu attīrīšanai.

Dalies: