18 / 04 / 2024

RTU zinātkāres centrs “Futurimo Rīga” un “Rīgas ūdens” interaktīvais ūdenstornis svin pirmo izglītošanas gada jubileju

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātkāres centram “Futurimo Rīga” aprīļa beigās ir gada jubileja, kas 20. un 21. aprīlī tiek atzīmēta ar pasaules līmeņa zinātnieku meistarklasēm, ķīmijas zinātnes šoviem, tehniski radošajām darbnīcām un interaktīvu jūrniecībai veltītu izstādi. Ar to bērni, jaunieši, ģimenes un ikviens interesents aicināts sevī modināt interesi par tehnoloģijām. 

Zinātkāres centrs izveidots, lai veicinātu bērnu un jauniešu interesi un izpratni par STEM*. Te ar interaktīvu eksponātu, zinātnes šovu un nodarbību palīdzību bērni, jaunieši, viņu vecāki un skolotāji var uzzināt, kā darbojas pasaule, kādi ir dabaszinātņu likumi un kā inženierzinātnes un tehnoloģijas uzlabo mūsu dzīvi,” stāsta “Futurimo Rīga” vadītāja Keitija Litte. Pērn to apmeklējušas 350 klases, kopumā aptuveni 14 500 skolēnu.

Jāatgādina, ka kā pats pirmais Zinātkāres centrā pirms gada tika iekārtots “Rīgas ūdens” eksponāts – 4,5 metrus augstais vēsturiskā ūdenstorņa kopijas makets. Aplūkojot šo torni, var uzskatāmi redzēt ūdens padeves principus un spiediena nodrošināšanu pilsētas ūdensvada tīklā Rīgā pagājušajā gadsimtā. Pēc “Futurimo Rīga” pārstāvju stāstītā, ūdenstornis šī gada laikā izpelnījies lielu apmeklētāju uzmanību un atzinību, kļūstot par vienu no galvenajiem Zinātkāres centra tēliem.

Svinot centra pirmo dzimšanas dienu, RTU piedāvā ieraudzīt fiziku, ķīmiju un matemātiku no pavisam jauna skatupunkta meistarklasēs, ko vadīs Oksfordas universitātes matemātiķis Toms Kroufords (Tom Crawford), RTU rektors un “Rīgas ūdens” padomes loceklis Tālis Juhna, LU profesors Mārcis Auziņš un RTU profesore Kristīne Šalma-Ancāne. Meistarklašu sēriju sāks Tālis Juhna, 20. aprīlī plkst. 11.00 atklājot ūdens noslēpumus un graujot dažādus pseidozinātnes mītus par to

Nedēļas nogalē notiks arī ķīmijas zinātnes šovi, kā arī apmeklētāji varēs piedalīties tehniski radošajās darbnīcās. Izveidota arī jauna izstāde “Tavs kompass rāda uz jūru”, kas ar interaktīvu eksponātu un dažādu uzdevumu palīdzību ļaus iepazīt jūrniecības daudzpusību. Izstāde būs skatāma līdz oktobrim.

UZZIŅAI

  • “Futurimo Rīga” ir Rīgas Tehniskās universitātes zinātkāres centrs, kurā lielie un mazie apmeklētāji var uzzināt, kā darbojas pasaule, kādi ir dabaszinātņu likumi un kā inženierzinātnes un tehnoloģijas jau tagad un nākotnē uzlabos cilvēku dzīvi. Centra mērķis ir rosināt bērnu interesi par inženierzinātnēm, dodot iespēju ar tām saistīt savu nākotnes profesiju. Zinātkāres centrs ir piemērots gan pirmskolas un skolas vecuma bērniem, gan viņu vecākiem un skolotājiem. 

  • Zinātkāres centrā ir trīs ekspozīciju zāles, kurās bērni var iepazīt dabaszinātnes, interaktīvi darbojoties un izmēģinot dažādus aizraujošus eksponātus. Tie ir par nākotnes pilsētas tehnoloģijām, inženierzinātnēm un palīdz iepazīt fizikas likumus. 

  • “Futurimo Rīga” arvien papildina ekspozīciju, organizē nodarbības Rīgas skolu skolēniem un inženierzinātņu pulciņus dažāda vecuma bērniem, sākot jau no bērnudārza vecuma, un nometnes, kā arī seminārus izglītībā nodarbinātajiem. 

  • Zinātkāres centrs strādā no otrdienas līdz svētdienai. Darba dienās tajā notiek nodarbības 7. – 9. klašu skolēniem, kuras vada RTU mācībspēki un studenti, atklājot skolu audzēkņiem fizikas, ķīmijas, inženierzinātņu un dabaszinātņu noslēpumus. Savukārt brīvdienās īpaši tiek gaidītas ģimenes ar bērniem, tāpat centrs ir atvērts arī skolēnu ekskursijām.

* STEM (no angļu val. “science, technology, engineering and mathematics” jeb “zinātne, tehnoloģija, inženierija un matemātika”) ir saīsinājums, ko izmantoto izglītības politikā, apzīmējot akadēmisko izglītības, pētniecības un tehnoloģiskās attīstības jomu, kuras pamatu veido dabaszinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika. STEM jomā ietilpst zinātnes, kuras tradicionāli dēvē par eksaktajām - matemātika, fizika, ķīmija, bioloģija, ģeogrāfija, ģeoloģija, kā arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijas un ar šīm jomām saistītās starpdisciplināras specialitātes. 

"Futurimo Rīga" mājas lapa

Dalies: