01 / 08 / 2022

Aizvien vairāk pieaug krāna ūdens lietotāju skaits – jau 77% iedzīvotāju uzticas pilsētas ūdensvadam

Centralizētās ūdensapgādes sistēmas jeb tā saukto krāna ūdeni dzeršanai lieto 77% Latvijas iedzīvotāju, no kuriem 49% respondentu dzeršanai izmanto tikai centralizēto ūdeni, kamēr 28% izvēlas lietot gan krāna ūdeni, gan fasētās pudelēs pildīto ūdeni. Pilnībā tikai fasētu ūdeni ikdienā lieto 12% iedzīvotāju.

Proporcionāli aptaujāto skaitam, visbiežāk centralizēto dzeramo ūdeni lieto Zemgalē un Kurzemē, vismazāk - Latgalē. Lielāko apmierinātību par centralizēti piegādātā ūdens kvalitāti izrādījuši respondenti Kurzemē un Latgalē, savukārt Rīgā minēts, ka dzeramajam ūdenim piemīt piegarša, krāsa, smarža vai nosēdumi.

Diezgan būtiski ietekmēt ūdens garšas īpašības var namu iekšējo inženiertīklu tehniskais stāvoklis, un, piemēram, Rīgā lielākoties ūdenim nepatīkamo piegaršu piedod tieši pats pēdējais ūdens piegādes posms – dzīvojamo māju iekšējie tīkli. SIA “Rīgas ūdens” padomes loceklis, Akadēmiķis Tālis Juhna uzsver, ka “namu iekšējo ūdensvadu tehniskā stāvokļa pārbaude un uzlabošana ir iedzīvotāju darbs ar mājas apsaimniekotāju – ja būs kvalitatīvas caurules, tad šī problēma ar savādu dzeramā ūdens garšu pazudīs. Rīgā ir kvalitatīvs dzeramais ūdens, kas atbilst labākajiem standartiem. Varētu pat teikt, ka Rīgas ūdens ir viens no visvairāk pētītajiem ūdeņiem.“

Veselības inspekcijas veiktās aptaujas dati par dzeramā ūdens kvalitāti liecina, ka gandrīz puse jeb 45% no iedzīvotājiem, kuri ikdienā dzeršanai izmanto krāna ūdeni, to dzer bez papildus apstrādes, un tas ir par 14% vairāk nekā iepriekš. 21% krāna ūdeni pirms dzeršanas filtrē. “Būtiski, vairāk nekā par pusi samazinājies paradums ūdeni pirms dzeršanas vārīt, un patlaban to dara 19% respondentu,” aptaujas rezultātus komentējusi Veselības inspekcija.

Aptauju, lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju dzeramā ūdens lietošanas paradumus un viedokli kā par dzeramā ūdens kvalitāti tā uzraudzībā iesaistīto institūciju darbības efektivitāti, inspekcija veica šā gada pavasarī. Aptaujā piedalījās vairāk nekā 1000 respondenti, kuri atbildēja uz desmit jautājumiem par dzeramo ūdeni.

Pārskats par dzeramā ūdens kvalitāti un uzraudzību 2021. gadā

infografika

Dalies: