25 / 08 / 2022

Jau tuvākajā nākotnē Mangaļsalas iedzīvotājiem tiks nodrošināti kvalitatīvi centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumi

Rīgas domes sēdē 24. augustā tika pieņemts lēmums uz trīs gadiem samazināt SIA “Rīgas ūdens” pašvaldībai maksājamo dividenžu daļu, kas paver iespējas Mangaļsalas ūdensapgādes projekta realizēšanai.

Projektu plānots īstenot līdz 2025. gadam

Līdz šim bija noteikts, ka SIA “Rīgas ūdens” pašvaldībai dividendēs maksā 40% no gūtās peļņas, savukārt ar Rīgas domes pieņemto lēmumu par 2022., 2023. un 2024. gadu dividendēs tiks maksāti 10%. Šāds lēmums bija nepieciešams, lai rastu finansējumu Mangaļsalas ūdensapgādes projekta realizēšanai, kam plānoti līdzekļi 6,04 miljonu eiro apmērā. Projekta realizācija plānota no 2022. gada līdz 2025. gadam. 

Pašreizējās sistēmas novecojušas un kritiskā stāvoklī

Mangaļsalas apkaimē pašlaik funkcionē lokālās kanalizācijas un ūdensapgādes sistēmas, kas galvenokārt nodrošina ar ūdenssaimniecības pakalpojumiem esošo daudzstāvu apbūvi. Kanalizācija tiek nodrošināta aptuveni 700 iedzīvotājiem, bet ūdensapgāde – aptuveni 800 iedzīvotājiem. Ūdensapgādes avots ir četri urbumi, kas atrodas uz privātas zemes. Ūdens sagatavošanu veic spiedfiltros, kas atrodas SIA “Gamma A” teritorijā, un arī savāktie notekūdeņi tiek novadīti uz attīrīšanas iekārtām SIA “Gamma A“ teritorijā. Lokālās notekūdeņu attīrīšanas ietaises, tehnoloģiskās iekārtas un liela daļa ūdenssaimniecības tīklu ir tehniski nolietojušies, kritiskā stāvoklī un nenodrošina nepieciešamās vides aizsardzības prasības, tāpēc nepieciešama operatīva situācijas risināšana. Pagaidām minētā teritorija gan nav iekļauta Rīgas notekūdeņu aglomerācijā, taču veiktajā aglomerācijas aktualizācijas izpētē secināts, ka blīvi apdzīvotā Mangaļsalas teritorijas daļa ir atsevišķi izveidojusies notekūdeņu aglomerācija, kuru ir tehniski un ekonomiski pamatoti pievienot Rīgas notekūdeņu aglomerācijai.

Pieslēgties gatavi 95% iedzīvotāju

Biedrība “Mangaļsalas iedzīvotāju biedrība” ir informējusi Rīgas domes Mājokļu un vides departamentu un Pilsētas attīstības departamentu par 2021. gada sākumā organizēto Mangaļsalas zemju īpašnieku, attīstītāju un daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldnieku aptauju par gatavību pieslēgt ēkas centralizētajiem inženiertīkliem. Aptaujas rezultātā secināts, ka vairāk kā 95% respondentu ir gatavi veikt ēku pieslēgumu centralizētajiem tīkliem. Saskaņā ar Mangaļsalas iedzīvotāju biedrības sniegto informāciju, pie esošā īpašumu skaita, ar šī brīža prognozēm un detālplānojumu stadijās esošajiem vairākiem lieliem dzīvojamo māju ciematu attīstības projektiem, kopējais Mangaļsalas iedzīvotāju skaits tuvākajā laikā varētu sasniegt 4200 iedzīvotājus.

Alternatīvu centralizētajiem inženiertīkliem būtībā nav

Rīgas domes Mājokļu un vides departaments kā alternatīvu risinājumu vides piesārņojuma mazināšanai Mangaļsalā pirms vairākiem gadiem bija plānojis septiņu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju ūdensapgādes un kanalizācijas notekūdeņu novadīšanas pakalpojumu nodrošināšanai veikt jaunu dziļurbuma un notekūdeņu attīrīšanas iekārtu izbūvi, tomēr Valsts vides dienests šādu projektu realizācijas iespējas noraidīja. Līdz ar to centralizēto ūdensvada un kanalizācijas tīklu izbūve ir vienīgā iespēja šajā apkaimē dzīvojošos nodrošināt ar normatīviem atbilstošiem ūdensapgādes un kanalizācijas notekūdeņu novadīšanas pakalpojumiem.

Dalies: