01 / 11 / 2023

Mudina mājsaimniecības pieslēgties pilsētas notekūdeņu savākšanas sistēmām

Projekta “LIFE GoodWater IP” partneri sākuši informatīvas aktivitātes, lai pievērstu sabiedrības uzmanību sadzīves notekūdeņu radītajam vides piesārņojumam un mudinātu privātmāju īpašniekus pieslēgties pilsētas tīkliem.

Pēc SIA “Rīgas ūdens” datiem, šobrīd galvaspilsētā pilsētas tīkliem pieslēgušies 613 014 iedzīvotāji, bet 12 143 iedzīvotāji šo iespēju nav izmantojuši

Vides aizsardzības interesēs un iedzīvotāju ērtībām Latvijā ir veikti lieli kapitālieguldījumi pilsētas kanalizācijas pakalpojumu sniegšanā, paplašinot tīklus un ierīkojot notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. “Lielākie ieguvumi, pieslēdzot māju centralizētajai kanalizācijai, ir komforts un tīra vide – notekūdeņi aizplūst no mājokļa un saimniekam nav jādomā, kad un kā tos savākt un attīrīt. Tāpat nav jāorganizē notekūdeņu izvešana vai jādomā par iekārtu remontu. Ja teritorijā ir aka, tā netiek piesārņota ar organismam kaitīgām vielām,” norāda projekta “LIFE GoodWater IP” jeb “Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai” iniciatori.

Nepietiekami attīrīti sadzīves notekūdeņi no lokālajām jeb privātajām kanalizācijas sistēmām ieplūst pazemes un virszemes ūdeņos, radot piesārņojumu, kas būtiski pasliktina ūdeņu kvalitāti. Kanalizācijas piesārņojuma nonākšana gruntsūdeņos negatīvi ietekmē dzeramā ūdens kvalitāti tuvumā esošās akās, radot riskus veselībai. Latvijas Universitātes zinātnieku veiktais dzeramā ūdens kvalitātes novērtējums piemāju akās Latvijā liecina, ka tikai 15,7 % pētīto aku ūdens nesatur zarnu nūjiņas (escherichia coli) vai enterokokus un ir atzīstams par drošu lietošanai bez iepriekšējas ūdens apstrādes. 

Notekūdeņu piesārņojuma ieplūšana virszemes ūdeņos – grāvjos, upēs, ezeros un tālāk jūrā - veicina ūdenstilpņu aizaugšanu, nabadzīgāka kļūst arī šādu ūdeņu fauna, tostarp zivju populācija un izmainās ainava. Lai akcentētu sabiedrības uzmanību uz šo problēmu, “LIFE GoodWater IP” ietvaros sociālajos medijos plānoti skaidrojoši ieraksti par lokālo kanalizācijas sistēmu iespējamo kaitējumu dabai, tiks izdots un izplatīts izglītojošs buklets mājsaimniecībām, kurām ir iespēja pieslēgties pilsētas notekūdeņu savākšanas sistēmām, bet kas to nav izdarījušas, tāpat notiks semināri un ūdens kvalitātes mērījumi vairākās pašvaldībās.

LIFE GoodWater IP” ir pasākumu kopums, kuru no 2020. līdz 2027. gadam realizē 19 Latvijas organizācijas, lai uzlabotu Latvijas virszemes ūdeņu kvalitāti.

Dalies: