09 / 06 / 2022

SIA “Rīgas ūdens” ražošanas objektos viesojas Igaunijas ūdenssaimniecības uzņēmumu asociācijas pārstāvji

Ūdens sagatavošanas stacijā “Daugava” un Bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva” ceturtdien viesojās Igaunijas ūdenssaimniecības uzņēmumu asociācijas (EVEL) pārstāvji, lai klātienē smeltos pieredzi no SIA “Rīgas ūdens” speciālistiem.

Igauņi salīdzina līdzīgo un izceļ atšķirīgo

EVEL bija pārstāvēti ar speciālistiem no Tallinas, Narvas, Valgas, Viru, Vīlandes, Hāpsalu un citu pilsētu ūdenssaimniecības uzņēmumiem – kopskaitā 25 cilvēki. Lai gan tehniski ūdens sagatavošana un notekūdeņu attīrīšana vismaz abu valstu galvaspilsētās notiek līdzīgi, tomēr pastāv arī būtiskas nianses, piemēram, tallinieši pilsētas ūdensapgādi nodrošina no ezera (Rīgā 56% ūdensapgādes notiek no pazemes ūdensgūtvēm, bet 44% - no virszemes ūdensgūtves jeb Daugavas), arī ūdens attīrīšanā kaimiņi izmanto mazliet citādāku tehnoloģisko metodi (nepieciešamo ozonu ražo no sašķidrinātā skābekļa). It īpaši EVEL pārstāvji bija pārsteigti par Rīgas ūdens sagatavošanas stacijas potenciālo ražošanas jaudu, kas ir līdz 210 000 kubikmetriem dzeramā ūdens diennaktī.

Savukārt Bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva” EVEL pārstāvji bija patīkami pārsteigti par notekūdeņu attīrīšanas iekārtu apmēriem un stacijas augsto modernizācijas līmeni. It īpaši daudz jautājumu izraisīja operatīvā vadības sistēma, kāda igauņu kolēģiem savā zemē nav pieejama.

eesti poisi

Pievērš uzmanību darbaspēka trūkumam nozarē

Latvijā EVEL ieradušies projekta “Erasmus+” ietvaros, 10. jūnijā viņiem paredzēta tikšanās ar Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas (LŪKA) pārstāvjiem. Abu valstu nozares speciālistu rīkotajam semināram būs ilgtspējīga nozīme.

Programmas “Profesionālās izglītības attīstība vides sektorā” ietvaros LŪKA un EVEL īstenos projektu, kura galvenais mērķis ir novērst cilvēku izraisītu vides piesārņojumu, kas saistīts ar akūtu darbaspēka trūkumu ūdenssaimniecības nozarē. “Gan Latvijā, gan Igaunijā kopš valstu neatkarības atjaunošanas vēl arvien ūdenssaimniecības nozare nav valstiski novērtēta un nav kļuvusi par stratēģiski nozīmīgu. To uztver kā pašsaprotamu, nepievēršot pietiekamu uzmanību tās uzturēšanai, cilvēkresursu piesaistīšanai un kompetences celšanai, kā arī nozares ilgtspējīgai attīstībai kopumā,” teikts šīs programmas pieteikumā. “Akūts mācībspēku un profesionālu jauno speciālistu trūkums ūdenssaimniecības sektorā ievērojami ietekmēs ūdensapgādes un notekūdeņu novadīšanas un attīrīšanas pakalpojumu nodrošināšanu, kas kaitēs apkārtējai videi, radot piesārņojumu un palielinot enerģijas patēriņu.” Projekta īstenošanas laiks – līdz 2022. gada decembrim. Plašāk šeit.

Dalies: