08 / 12 / 2022

Tapusi filma par Rīgas ūdensapgādes vēsturi

Raidījumu cikla “Ceļojums pagātnē” ietvaros drīzumā savu televīzijas pirmizrādi piedzīvos filma par Rīgas ūdensapgādes vēsturi. Tā būs skatāma TV24 kanālā 14. decembrī pulksten 20 ar atkārtojumu 18. decembrī pulksten 11.

Šī ir pirmā filma par Rīgas ūdensapgādes vēsturi, sākot no senākiem laikiem līdz pat mūsdienām, ar plašu kino un foto materiālu klāstu. Tā ietilpst vēsturisko filmu ciklā par Latvijas daudzveidīgo industriālo mantojumu. Raidījuma pamatdarbība risinās TV studijā, kā arī ir papildināta ar izbraukumu filmēšanām vairākos SIA “Rīgas ūdens” objektos: vēsturiskajā sūkņu stacijā “Baltezers”, Ūdens sagatavošanas stacijā “Daugava”, Bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva” un Administratīvās pārvaldes ēku kompleksā. Savās pārdomās par uzņēmuma vēsturi, šodienu un nākotnes vīziju dalās SIA “Rīgas ūdens” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Krūmiņš, Ūdens sagatavošanas un padeves dienesta vadītājs Ivars Gaters, BAS “Daugavgrīva” vadītājs Māris Zviedris, Apvienotās ūdens kvalitātes un kontroles laboratorijas vadītāja Anda Puļķe, kā arī Rīgas ūdensapgādes vēsturiskās ekspozīcijas fondu pārzinātājs Paulis Timrots.

Izmantojot vēsturiskus kino materiālus, filmā tiek uzburta pagātnes ilūzija, un raidījuma vadītāja, Dailes teātra aktiera Laura Subatnieka stāstījums iegūst daudz spilgtāku nokrāsu. Video materiālos var salīdzināt dažādu industriālo objektu agrāko un pašreizējo izskatu. Filmas ievadā pazīstamais vēsturnieks Andris Levāns uz Vecrīgas vēsturisko namu fona stāsta par ūdensapgādi viduslaikos, par zudušo Rīdziņas upi un pirmajām zināmajām ūdens ņemšanas vietām Rīgā. Jāatgādina, ka Rīgas pilsētas ūdensapgādes sistēmas pirmsākumi meklējami jau 17. gadsimta vidū - toreiz tā bija zirgu vilkmes sūknētava un koka cauruļvadu sistēma, pa kuru pilsētnieki saņēma ūdeni tieši no Daugavas. 

Filmas producente Gunta Ozola: “Latvijas vēsturē ir daudz interesantu faktu, daudz zinātnisko izgudrojumu, par kuriem mēs esam aizmirsuši vai zinām maz, piemēram, viena no pirmajām telegrāfa līnijām, pirmais spiegu fotoaparāts utt. Latvija bija valsts ar lielu izaugsmes potenciālu. Tā sauktajā “Latvijas laikā” (pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu beigās) Latvijā saražoja 11% no visas pasaules finiera produkcijas. Esot Krievijas impērijas sastāvā, Rīga bija starp tās progresīvākajām pilsētām, un man šķita svarīgi par to pastāstīt mūsdienu sabiedrībai, lai celtu tās pašapziņu un vairotu lepnumu par valsti, kurā dzīvojam. Bet stāsts nav tikai par pagātni, arī šodien Latvijai ir ar ko lepoties”.

Iepriekšējie raidījumi ciklā “Ceļojums pagātnē” stāsta par elektronisko sakaru, siltumapgādes, medicīnas, mežsaimniecības, kā arī par vairāku Latvijas novadu vēsturi.

filmas logo


 

Dalies: