02 / 05 / 2023

Ūdens someljē Dans Voļevahs: Rīgas krāna ūdens izceļas ar tā drošumu

Šosezon SIA “Rīgas ūdens” iedibinātās “Ūdens akadēmijas” nodarbībās, kurās skolēni guva papildu zināšanas par dzeramo ūdeni un tā lietošanu, īpašu atzinību izpelnījās stundas, kuras pasniedza ūdens someljē Dans Voļevahs. Papildu praktisku iemaņu ierādīšanas un dažādu ūdens veidu degustācijas, viņš arī pastāstīja, ka Ūdens izcelsme vēsturiski saistāma ar kosmosu un Ūdens ir vecāks nekā Saule. Kāpēc Ūdens ar lielo burtu? “Ūdens ir visa pamats, visa dzīve no tā ir atkarīga! Ūdens vienmēr būtu jāraksta ar lielo burtu,” uzskata Dans Voļevahs.

Dans Voļevahs

Kā ūdens someljē nosaka, kas ir labs ūdens? Kādas ir primārās laba un kvalitatīva ūdens īpašības?

No laba un kvalitatīva ūdens viedokļa raugoties, primārais ir tā sastāvs. Taču, ja skatāmies uz to no ūdens someljē viedokļa, tad pats svarīgākais kvalitātes rādītājs ir tas, lai ūdenim būtu stabils sastāvs, jo tas padara ūdens garšu paredzamu. Līdz ar to brīdī, kad ūdens someljē piemeklē izmeklētus ūdeņus tā saucamajam “HoReCa” segmentam (īpaši sagatavots produkcijas klāsts viesnīcām, restorāniem un kafejnīcām – aut.), kur notiek šī garšu “pārošana”, galvenais ir garšas paredzamība, bet šis stabilais garšu sastāvs ir tikai dabīgiem minerālūdeņiem. Protams, būtiska ir arī ūdens funkcionalitāte un tīrība, lai ūdens nav piesārņots ar nitrātiem, nitrītiem un visu pārējo.

Kā vērtējat Rīgas pilsētas ūdeni, ko iedzīvotāji saņem savos ūdenskrānos?

Es to vairāk vērtēju no drošības aspekta, jo krāna ūdens man kā someljē iepriekš minēto īpašību dēļ nederēs absolūti nevienā valstī un nevienā pilsētā, jo tam ir sava mainīgā daba – to nevar pieskaitīt pie dabīgajiem ūdeņiem, jo tā sastāvs tomēr ir mainīts. Patiesībā šos ūdens veidus pat nebūtu korekti salīdzināt, jo tie ietilpst pilnīgi atšķirīgās kategorijās. Taču, ja runājam par drošību, tad Latvijā un Rīgā ir ļoti kvalitatīvs ūdens. Ārpus Latvijas kopumā esmu dzīvojis vairāk nekā desmit gadus, un daudzās valstīs man ir nācies pat zobus tīrīt ar pudelēs pildītu ūdeni… Uz kopējā pasaules fona Rīgas ūdens ir absolūti drošs. Savukārt, ja runājam par garšām, tad tas ir katra individuāls vērtējums. 

Runājot par ūdeni, cilvēkiem lielākoties tas iedalās tikai divās kategorijās – “garšo” un “negaršo”, bet pēdējā kategorijā vēl ietilpst “duļķains”, “nelāgi ož” u.tml… Kam vajadzētu pievērst uzmanību, dzerot ūdeni?

Jā, mūs skolā apmānīja ar to, ka ūdenim nav ne garšas, ne smaržas… Es parasti visiem, kuri vēl nav sākuši pamanīt ūdens garšu, iesaku paņemt trīs vai piecus negāzētus ūdeņus un padzert tos vienlaicīgi, jo šādos gadījumos rodas kaut kāds atskaites punkts. Ņemot ūdeni, kura garšu mēs labi pazīstam, tas kalpos par šo atskaites punktu, un šādā salīdzināšanas procesā mēs uzreiz sākam sajust gan garšu, gan tās fizikālo iedarbību uz aukslējām un mēles kārpiņām. 

Kas īsti ir ūdens someljē? Lielākajai daļai someljē amats saistās tikai ar vīnziņiem un vīnu degustēšanu.

Šis vārdu salikums tiešām ir cēlies no vīnziņu profesijas. Ūdens someljē ir cilvēks, kas labi orientējas ūdens garšās, tā funkcionalitātē un izcelsmes veidos, izprot, ar ko pareizi ūdeni “pārot” – ar kādiem ēdieniem, ar kādiem dzērieniem utt. Lai gastronomijā pagatavotu labākos ēdienus, ūdens someljē var piemeklēt tiem atbilstošākās ūdens garšas, izmantojot ūdeni kā funkcionālu instrumentu.

Kā kļūst par ūdens someljē? Vai Latvijā un Baltijā ir daudz diplomētu ūdens pazinēju?

Kādu laiku dzīvoju Bulgārijā, kur sāku pievērsties veselīgam dzīvesveidam – diētām u.tml., sākot arī testēt dažādu ēdienu un arī ūdens iedarbību uz manu sportisko izturību un kopējo fizisko sagatavotību. Es sapratu, ka ūdenim tajā ir ļoti liela nozīme un ietekme, tāpēc sāku urbties ūdens pasaulē un iepazīt to. Sapratu, ka pastāv daudz un dažādas ūdens minerālvielu variācijas un kombinācijas. Radās interese to izprast padziļinātāk un 2015. gadā aizbraucu uz Vāciju mācīties. Izmācījos ūdens someljē skolā, kas man deva plašu izpratni un pie viena arī dedzīgu vēlmi ar šīm zināšanām dalīties ar pārējiem. Tolaik es biju pirmais ūdens someljē Austrumeiropā, pēc tam vēl viens bija no Maskavas, bet pašlaik no aktīvajiem šīs profesijas pārstāvjiem es joprojām esmu šajā reģionā vienīgais.

Kur praksē šobrīd var pielietot šīs savas zināšanas?

Neskatoties uz to, ka mēs pasaulē esam mazāk nekā kosmonautu, jāatzīst, ka diemžēl ūdens someljē profesija mūsu sabiedrībā nav īpaši pieprasīta (smejas). Ir tikai atsevišķas vietas, daži restorāni visā pasaulē, kur ūdens someljē var savas iemaņas pielietot tiešā veidā. Taču šī ir ļoti plaša zināšanu bagāža, kuru var tikpat plaši arī pielietot, turklāt dažādās jomās, piemēram, konsultējot ūdens ražošanas uzņēmumus, lai izskaidrotu to ražotā ūdens pozīcijas tirgū, izstāstītu, kādas ir šī ūdens stiprās puses, kā par to pareizi pastāstīt cilvēkiem, kāda ir atšķirība starp ūdeņiem utt. Mūsu darba specifika ļauj labi redzēt katra ūdens atšķirības, tādējādi varam diferencēt ūdens kategorijas, jo bez šo detaļu izcelšanas ūdens ir un paliek tikai ūdens. Sabiedrībai diemžēl trūkst zināšanu par ūdens sastāvu, nav arī izkoptas ūdens dzeršanas tehnikas, tāpēc es nolēmu, ka nepieciešams popularizēt šo ūdens lietošanas kultūru.

Šķiet, jaunākā paaudze vairāk pievērš uzmanību krāna dzeramā ūdens priekšrocībām – viņi pie brīvkrāniem uzpilda savas ūdens pudeles, piedomā par to ņemšanu līdzi ikdienas gaitās utt. Kļūstam izglītotāki zināšanās, kas saistītas ar ūdens lietošanu?

Vācijā ir labs ieteikums – skolās tas tiek pasniegts gandrīz vai oficiālā līmenī – tu vari aizmirst mājās mācību materiālus, bet nedrīksti aizmirst mājās savu ūdens pudeli! Jo smadzenes mācoties patērē ļoti daudz enerģijas, un ūdens ir tieši iesaistīts šīs enerģijas ražošanā. Lai mācības varētu notikt augstā līmenī un ar pilnu atdevi, jābūt pietiekamam un adekvātam ūdens patēriņam. Šajā jomā esam uz pareizā ceļa. Vērtējot pasaules tendences par zināšanām ūdens jomā, Latvija uz tā fona ir pietiekami izglītota un virzās šajā vides izglītības virzienā, kur visi bērni jau zina, ka vienmēr līdzi jābūt ūdens pudelei. Amerikāniski izsakoties, mēs pasaulē kopumā esam tādā “wild, wild west” pozīcijā, tomēr vismaz šajā jomā uz kopējā fona esam diezgan informēti. Taču darba vēl ir ļoti, ļoti daudz.

 

Dalies: