28 / 03 / 2022

VARAM apkopota informācija par Latvijā pieejamajiem brīvkrāniem, kas pieslēgti pašvaldības centralizētajām ūdensapgādes sistēmām

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir apkopojusi informāciju par brīvi pieejamām ūdens ņemšanas ierīcēm ārpus telpām jeb āra brīvkrāniem, kas pieslēgti pašvaldību centralizētajām ūdens apgādes sistēmām.

Latvijā reģistrēts vairāk nekā 200 brīvkrānu

Saskaņā ar pašvaldību sniegto un VARAM apkopoto informāciju, gada siltajā periodā Latvijā darbojas 223 pašvaldību centralizētajām ūdens apgādes sistēmām pieslēgti āra brīvkrāni. Tiesa, šis apkopojums var būt nepilnīgs, jo, piemēram, informācijai pievienotajā digitālajā kartē Rīgas pilsētas teritorijā fiksēti tikai četri brīvkrāni (visi SIA “Rīgas ūdens” pārraudzībā esošie – Jūrmalas gatvē 133, pie Voleru ielas 65, pie Mazās Vējzaķsalas 17 un Kundziņsalas 9. šķērslīnijā 6), lai gan pēc Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta sniegtās informācijas šādu brīvkrānu ir 12.

Brīvkrānu ūdens ir pārbaudīts un lietošanai drošs

Visās centralizētajās ūdens apgādes sistēmās pašvaldības sadarbībā ar Veselības inspekciju veic regulāru ūdens kvalitātes kontroli, tādējādi nodrošinot dzeramā ūdens kvalitātes prasībām atbilstoša ūdens pieejamību arī pie šīm sistēmām pieslēgtajos brīvkrānos. Jāpiebilst, ka VARAM un Veselības inspekcijas ieskatā “par brīvkrāniem publiskajā ārtelpā uzskatāmas publiski pieejamas ierīces, kurās iespējams lietošanai uz vietas vai nešanai līdzi bez maksas saņemt dzeramo ūdeni no centralizētās ūdensvada sistēmas vai dziļurbuma”, līdz ar to ūdenskrāni, kas atrodas publiskajās tualetēs vai tamlīdzīgās vietās, netiek kvalificēti kā brīvkrāni.

Lielākoties brīvkrāni darbojas no maija līdz oktobrim

VARAM apkopojums liecina, ka 96 brīvkrāni jeb 43% no visiem brīvkrāniem darbojas tikai sezonāli, pārsvarā no maija līdz oktobrim. 71% sezonāli pieejamo brīvkrānu ir ierīkoti pēdējās desmitgadēs, taču sabiedrības pieprasījums pēc brīvi pieejama dzeramā ūdens siltajos gada mēnešos publiskajā ārtelpā aizvien pieaug. Atsaucoties iedzīvotāju ierosinājumiem un rūpējoties par labas ūdensapgādes sistēmas organizēšanu un veselīga dzīvesveida nodrošināšanu, vairākas pašvaldības jau ir izveidojušas jaunus brīvkrānus, kas pārsvarā ir ierīkoti iecienītās brīvā laika pavadīšanas vietās pilsētvidē. Šādi projekti īstenoti Ventspils, Liepājas, Saldus, Jelgavas, Jūrmalas, Saulkrastu, Salacgrīvas, Siguldas, Ogres un Daugavpils pilsētās, un pavisam drīz šīm pašvaldībām pievienosies arī Rīga. 

Aicina uzlabot dzeramā ūdens pieejamību publiskajā telpā

Āra brīvkrānu ierīkošanu un apsaimniekošanu finansiāli nodrošina pašvaldības un to iestādes. Jaunu brīvkrānu ierīkošanai daudzviet tiek piesaistīts arī līdzfinansējums no dažādiem Eiropas Savienības fondiem un privātajiem ziedotājiem. “Rēķinoties ar aizvien pieaugošām klimata pārmaiņām, tai skaitā gaisa temperatūras paaugstināšanos, ministrija aicina visas pašvaldības rūpēties par veselīga dzīves veida un paradumu nodrošināšanu iedzīvotājiem un viesiem, turpināt uzlabot kvalitatīva dzeramā ūdens pieejamību publiskajā ārtelpā, attiecīgus risinājumus iekļaujot savās attīstības programmās un investīciju plānos, kā arī rūpējoties, lai aktuālākā informācija un norādes par pārbaudīta un droša dzeramā ūdens pieejamību savu pašvaldību teritorijās būtu pieejamas ikvienam!” aicina VARAM.

VARAM digitālā karte par Latvijā pieejamajiem brīvkrāniem apskatāma šeit.

brīvkrāns Imantā

Foto: Rīgā populārākais brīvkrāns neapšaubāmi ir Imantā, Jūrmalas gatvē 133 esošais.

Dalies: