11 / 07 / 2024

Atklāta Baltijā lielākā kanalizācijas sūkņu stacija

Foto: Evija Trifanova/LETA

Piedaloties Rīgas domes pārstāvjiem, SIA “Rīgas ūdens” vadībai, būvniekiem, inženieriem un citām projekta realizācijā iesaistītajām personām, 11. jūlijā svinīgi atklāta kanalizācijas sūkņu stacija Daugavgrīvas ielā 101. 

SIA “Rīgas ūdens” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Krūmiņš: “Mums ir liels gandarījums par paveikto - patiess prieks un lepnums par jauno, pilnībā automatizēto sūkņu staciju! Tā ir energoefektīva, tādējādi sekmējot taupīgu ūdens un energoresursu izmantošanu.

No kreisās: "Rīgas ūdens" valdes locekle Agnese Ozolkāja, "Rīgas ūdens" valdes priekšsēdētājs Krišjānis Krūmiņš, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps, "Rīgas ūdens" Kanalizācijas tīkla sūkņu staciju dienesta vadītājs Kaspars Birkhāns, Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange un "Rīgas ūdens" valdes loceklis Normunds Zvaunis.

Jaunā kanalizācijas sūkņu stacija ir 8,7 metrus augsta monolītā dzelzsbetona ēka, bet objekta pazemes daļas dziļums ir 10,8 metri. Objekta būvniecība tika sākta 2021. gada pavasarī, to veica būvfirma SIA “Velve”, būvdarbu līguma kopējā summa – 13,4 miljoni eiro. Stacija nodrošina notekūdeņu savākšanu un pārsūknēšanu no Daugavas kreisā krasta apkaimēm uz Bioloģiskās attīrīšanas staciju “Daugavgrīva”. 2023. gadā Daugavgrīvas ielas kanalizācijas sūkņu stacija kopumā pārsūknēja 25 miljonus kubikmetrus notekūdeņu, kas ir apmēram puse no visiem Rīgas notekūdeņiem.

Vecā un tagad jau nojauktā kanalizācijas sūkņu stacija Daugavgrīvas ielā 101 darbojās vairāk nekā 30 gadus, un tā bija savu laiku nokalpojusi gan tehniski, gan morāli. No ekonomijas viedokļa lielākais ieguvums no jaunās stacijas ir tehnoloģiskā ūdens un elektroenerģijas patēriņa ietaupījums. Ja vecās stacijas iekārtu dzesēšanai gadā bija nepieciešami aptuveni 300 000 m3 ūdens, tad jaunajā stacijā ūdens dzesēšanai nav jāizmanto vispār, bet elektroenerģijas patēriņu plānots samazināt par aptuveni 2,5 milj. kW jeb 55% gadā.

SIA “Velve” valdes locekle Elīna Epalte-Drulle: “Esam gandarīti un lepni, ka iesaistījāmies šī projekta realizācijā. Lai arī kanalizācijas sūkņu stacijas pārbūves projekts ar teju 14 000 m2 kopējo platību izmēra ziņā mūsu būvkompānijai nav pats apjomīgākais, tas noteikti ir bijis viens no nozīmīgākajiem, raugoties no ilgtspējas un vides saglabāšanas perspektīvas. “Velve” pieredzējusī komanda to paveica ne tikai ar lielu rūpību, bet arī laikus, lai jau 2024. gada sākumā atjaunotās sistēmas uzsāktu notekūdeņu savākšanu un pārsūknēšanu jaunā kvalitātē, izmantojot modernu automātiskās vadības sistēmu.

Pēc aptuveniem aprēķiniem, jaunā sūkņu stacija ļaus gadā ieekonomēt ap 680 000 eiro, turklāt tā ir arī videi ievērojami draudzīgāka un ekspluatācijā drošāka. Tā darbojas jau no janvāra vidus, jūnija sākumā pabeigti arī visi nepieciešamie teritorijas labiekārtošanas darbi.

  • Kanalizācijas sūkņu stacija iekšienē ar šķērssienu ir sadalīta notekūdeņu pieņemšanas un sūkņu nodalījumos. Abas daļas nepieciešamības gadījumā var tikt ekspluatētas atsevišķi. Pārsegumā paredzētas lūkas, lai būtu iespēja piekļūt nodalījumos nepieciešamo iekārtu un mērinstrumentu ekspluatācijai.

  • Sūkņu nodalījumā ir pieci darba sūkņi: divi nodrošina mazo (nakts laika) plūsmu pārsūknēšanu, savukārt trīs lielie sūkņi, strādājot vienlaicīgi, nodrošina noteikto maksimālo uz notekūdeņu attīrīšanas iekārtām padodamo ražību - 2300 l/s.

  • Uz ieplūdes kanāliem ir ierīkoti aizvari notekūdeņu pieplūdes apturēšanai un kontrolei. Kanālos ierīkoti drupinātāji, kas nodrošina notekūdeņos esošo cietvielu mehānisku sasmalcināšanu un aizsargā sūkņus no bojājumiem un avārijas apstāšanās. 

  • Ēkā ir izvietoti pacelšanas mehānismi, elektrosadales un vadības iekārtas, ventilācijas sistēma, sanitārais mezgls un operatora telpa. 

  • Sūkņu stacijā ir izvietots arī septisko dūņu pieņemšanas mezgls, kas ir pilnībā integrēts ēkā. 

  • Jaunās sūkņu stacijas vajadzībām ir izbūvēta rūpnieciski ražota transformatora apakšstacija, kā arī dīzeļģeneratora apakšstacija, kas nodrošinās elektrības padevi elektrotīklu bojājumu gadījumos.

Dalies: